04025C101KAT2A
Mfr.Part #
04025C101KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 50V X7R 0402
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
X7R
REACH SVHC :
No SVHC
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
500μm
Voltage - Rated DC :
50V
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
0402
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height :
560μm
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Width :
0.5mm
Length :
1mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
100pF
Published :
2011
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage :
50V
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±10%
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
558.8μm
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Material :
Ceramic
Number of Pins :
2
Datasheets
04025C101KAT2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 04025C101KAT2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:2, Voltage:50V, Package / Case:0402 (1005 Metric), Number of Pins:2, 04025C101KAT2A pinout, 04025C101KAT2A datasheet PDF, 04025C101KAT2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 04025C101KAT2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 04025C101KAT2A
100pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)