ZULU2-M868-SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ZULU2-M868-SO
Manufacturer
RF Solutions
Package / Case
31-SMD Module
Datasheet
Download
Description
RX TXRX MODULE SURFACE MOUNT
Manufacturer :
RF Solutions
Product Category :
RF Transceiver Modules and Modems
Sensitivity (dBm) :
-121 dBm
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Current - Receiving :
18.5mA
Series :
Zulu
Packaging :
Bulk
Published :
Package / Case :
31-SMD Module
Power - Output :
20dBm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency :
868MHz
Operating Supply Voltage :
3V
Factory Lead Time :
9 Weeks
Voltage - Supply :
2.4V~3.6V
Data Rate :
115kbps
Current - Transmitting :
85mA
Datasheets
ZULU2-M868-SO
RF Solutions ZULU2-M868-SO
868MHz -40°C~85°C 2.4V~3.6V Bulk 115Kbps 20dBm 31-SMD Module
ZULU2-M868-SO Overview
As far as RF Transceiver' mounting is concerned, Surface Mount is adopted.optimized performance is achieved by utilizing the Bulk package in this RF Transceiver module.During Transceiver operation, the operating temperature should remain at -40°C~85°C.In the Zulu family, this part palys an important role in RF Transceiver Module's traget applications.It is possible to supply 2.4V~3.6V volts to the RF Transceiver.RF Transceiver Modules operate with a frequency of 868MHz Hz.This Transceiver is widely used in many applications because of its Surface Mount mount.
ZULU2-M868-SO Features
Bulk package
2.4V~3.6V volts