ZLNB2006Q20TC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ZLNB2006Q20TC
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
20-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
MUX DUAL DUAL H/V TONE SW 20QSOP
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
RF Misc ICs and Modules
JESD-609 Code :
e3
Supply Voltage-Min (Vsup) :
5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
10V
Surface Mount :
yes
Length :
8.65mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RF Type :
LNB, DiSEqC™ , STBs
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
20
Function :
Multiplex Controller
Height Seated (Max) :
1.75mm
Package / Case :
20-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Qualification Status :
Not Qualified
Analog IC - Other Type :
ANALOG CIRCUIT
Terminal Finish :
MATTE TIN
Operating Temperature (Max) :
85°C
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
20
Terminal Pitch :
0.635mm
Supply Voltage :
5V
Number of Circuits :
2
Terminal Form :
Gull wing
Temperature Grade :
Industrial
Secondary Attributes :
With Dual Tone and Polarity Switch
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
3.9116mm
Datasheets
ZLNB2006Q20TC
Introducing RF Misc ICs and Modules Diodes Incorporated ZLNB2006Q20TC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:20, Package / Case:20-SSOP (0.154, 3.90mm Width), Number of Pins:20, Mounting Type:Surface Mount, ZLNB2006Q20TC pinout, ZLNB2006Q20TC datasheet PDF, ZLNB2006Q20TC amp .Beyond RF Misc ICs and Modules Diodes Incorporated ZLNB2006Q20TC ,we also offer FT10302N0050JBK, HMC432E, AD607ARSZ, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Diodes Incorporated ZLNB2006Q20TC
Surface Mount 20-SSOP (0.154, 3.90mm Width) Tape & Reel (TR) Multiplex Controller LNB, DiSEqC™ , STBs 20 Pins 20 Terminations 8.65mm
ZLNB2006Q20TC Overview
RF ICs with enhanced 20-SSOP (0.154, 3.90mm Width) packages are excellent with common characteristics.In the Tape & Reel (TR) package, this RF modulator is mounted.The RF modulator can be mounted on any Surface Mount-type PCB or development board.The integrated terminations of this RF module allow it to drive and receive signals from data.An enhanced power dissipation control is provided by this 20-pin RF module.
ZLNB2006Q20TC Features
20-SSOP (0.154, 3.90mm Width) package
Tape & Reel (TR)
20 terminations
20 pins