ZL2006ALNFT
Mfr.Part #
ZL2006ALNFT
Control Features :
Current Limit, Enable, Soft Start, Tracking
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Packaging :
Tube
Input Voltage (Min) :
3V
Base Part Number :
ZL2006
JESD-30 Code :
S-XQCC-N36
Input Voltage-Nom :
12V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Additional Feature :
0.54 V TO 5.5 V OUTPUT RANGE
Width :
6mm
Duty Cycle (Max) :
95%
Function :
Step-Down
Height Seated (Max) :
0.9mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Pitch :
0.5mm
36
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Length :
6mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Frequency - Switching :
200kHz~1.4MHz
Datasheets
ZL2006ALNFT
36 Terminals 3V~5.5V ZL2006 DC to DC converter IC SWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 200kHz~1.4MHz Transistor Driver
ZL2006ALNFT Overview
It comes in a 36-VFQFN Exposed Pad package, so switching controller can be used for most applications. This dc motor controller can be used to generate outputs with 1 numbers. Tube is the solid enclosure in which PMIC is packaged. With Transistor Driver dc switching's output (s), it is able to handle it. dc controls with 3V~5.5V voltage are supplied and operated. A -40°C~85°C TA dc switcher is not a problem. A switching controller such as this can switch at a value of 200kHz~1.4MHz . It is suitable for general dc dc regulator when it is set to Surface Mount. DCDC regulator is controlled efficiently by Current Limit, Enable, Soft Start, Tracking. Switch converters are connected to ICs with SWITCHING CONTROLLER analog outputs. Thare switching converters has a terminal (s) at QUAD . A variety of 36 terminations are available in dc switching. These dc dc converter ics adapt several control methods, including PULSE WIDTH MODULATION. DC switcher's input voltageis 12V volts. ZL2006 can be used to locate other relevant dc to dc converter ics. 3V should be the minimum input voltage for the dc dc voltage regulator. As a result, DC to DC voltage regulator has a value of 0.54 V TO 5.5 V OUTPUT RANGE so that the need can be met more directly. Digital-DC™ is a series of dc to dc voltage regulator.
ZL2006ALNFT Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 200kHz~1.4MHz
PULSE WIDTH MODULATION
0.54 V TO 5.5 V OUTPUT RANGE