ZL2005ALNFT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ZL2005ALNFT
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
36-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC REG CTRLR BUCK PMBUS 36QFN
Manufacturer :
Product Category :
DC DC Switching Controllers
Frequency - Switching :
200kHz~2MHz
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Additional Feature :
0.6 V TO 5.5 V OUTPUT RANGE
Control Features :
Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start, Tracking
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Number of Outputs :
1
Base Part Number :
ZL2005
Terminal Form :
NO LEAD
Output Type :
Transistor Driver
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Terminal Position :
QUAD
Input Voltage (Min) :
3V
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Function :
Step-Down
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Length :
9mm
Analog IC - Other Type :
SWITCHING CONTROLLER
JESD-30 Code :
S-PQCC-N36
Serial Interfaces :
I2C, PMBus, SMBus
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
9 Weeks
Duty Cycle (Max) :
95%
Package / Case :
36-VFQFN Exposed Pad
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Surface Mount :
yes
Width :
9mm
Output Configuration :
Positive
Topology :
Buck
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
Digital-DC™
Packaging :
Tube
Synchronous Rectifier :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
36
Input Voltage-Nom :
12V
Terminal Pitch :
0.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
ZL2005ALNFT
36 Terminals 3V~5.5V ZL2005 DC to DC converter IC SWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 200kHz~2MHz Transistor Driver
ZL2005ALNFT Overview
With its 36-VFQFN Exposed Pad package, the switching controller fits the needs of most applications. For outputs of 1, this dc motor controller is suitable. Tube solid enclosure protects the pmic. It is capable of handling Transistor Driver dc switching's outputs (s). This dc control operates at 3V~5.5V and has a 3V~5.5V supply voltage. Worked in a -40°C~85°C TA dc switcher before. In this switching controller, the switch can be set to 200kHz~2MHz. The Surface Mount allows it to be used for dc dc regulator in general. In order to control switching efficiently, the dcdc regulator features Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start, Tracking. SWITCHING CONTROLLER analog IC connects the switch converters. Switching converters are designed with the terminal (s) at position QUAD . The 36 terminations can be used for a wide range of dc switching. A few of the control techniques these dc dc converter ics adapt include PULSE WIDTH MODULATION. A DC switcher's nominal voltage of 12V is input. Searching "ZL2005" will return other relevant dc to dc converter ics. Input voltage of dc dc voltage regulator should be 3V. This value is 0.6 V TO 5.5 V OUTPUT RANGE so that DC to DC voltage regulator better serves the purpose. Digital-DC™ series dc to dc voltage regulator belong to this series.
ZL2005ALNFT Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 200kHz~2MHz
PULSE WIDTH MODULATION
0.6 V TO 5.5 V OUTPUT RANGE