ZL2006ALNFB
Mfr.Part #
ZL2006ALNFB
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Base Part Number :
ZL2006
Packaging :
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
1
Factory Lead Time :
11 Weeks
Duty Cycle (Max) :
95%
Frequency - Switching :
200kHz~1.4MHz
Control Features :
Current Limit, Enable, Soft Start, Tracking
Output Type :
Transistor Driver
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
ZL2006ALNFB
3V~5.5V ZL2006 DC to DC converter IC 1 Outputs 200kHz~1.4MHz Transistor Driver
ZL2006ALNFB Overview
Capsuled in the 36-VFQFN Exposed Pad package, the switching controller suits most application needs. The dc motor controller is adquate to generate for 1 outputs. The pmic is packaged in Tube solid enclosure. It is capable of dealing with Transistor Driver dc switching's output (s). dc switching'sThe supply and operating voltage of the dc control are 3V~5.5V. Qualified to work in a -40°C~85°C TA dc switcher. This switching controller can switch at 200kHz~1.4MHz. Surface Mount makes it suitable for general dc dc regulator. The dcdc regulator features Current Limit, Enable, Soft Start, Tracking for efficient switching control. Other relevant dc to dc converter ics can be found by searching "ZL2006". It belongs to the Digital-DC™ series of dc to dc voltage regulator.
ZL2006ALNFB Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 200kHz~1.4MHz