ZL2005PALRFT1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ZL2005PALRFT1
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
36-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC REG CTRLR BUCK PMBUS 36QFN
Manufacturer :
Product Category :
DC DC Switching Controllers
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Number of Outputs :
1
Package / Case :
36-VFQFN Exposed Pad
Input Voltage-Nom :
12V
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Number of Terminations :
36
Control Features :
Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start, Tracking
Output Type :
Transistor Driver
Length :
6mm
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Function :
Step-Down
Factory Lead Time :
9 Weeks
Terminal Position :
QUAD
Synchronous Rectifier :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Input Voltage (Min) :
3V
JESD-30 Code :
S-PQCC-N36
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Configuration :
Positive
Topology :
Buck
Width :
6mm
Frequency - Switching :
200kHz~1.4MHz
Duty Cycle (Max) :
95%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Base Part Number :
ZL2005
Analog IC - Other Type :
SWITCHING CONTROLLER
Terminal Pitch :
0.5mm
Serial Interfaces :
I2C, PMBus, SMBus
Terminal Form :
NO LEAD
ECCN Code :
EAR99
Series :
Digital-DC™
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Datasheets
ZL2005PALRFT1
36 Terminals 3V~5.5V ZL2005 DC to DC converter IC SWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 200kHz~1.4MHz Transistor Driver
ZL2005PALRFT1 Overview
This switching controller fits most application requirements since it is packaged in a 36-VFQFN Exposed Pad package. 1 outputs can be generated with the dc motor controller. PMIC is packaged in a solid enclosure of Tape & Reel (TR). Transistor Driver dc switching's outputs (s) are supported. 3V~5.5V is the operating voltage and supply voltage of the dc control. Suitable for a -40°C~85°C TA dc switcher. There is a switch at 200kHz~1.4MHz that can be used with this controller. dc dc regulator is made easier with Surface Mount. Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start, Tracking is used for efficient switching control in the dcdc regulator. An analog IC SWITCHING CONTROLLER is connected to the switch converters. The switching converters's terminal (s) are designed at QUAD . A variety of terminations with 36 of dc switching. It includes PULSE WIDTH MODULATION as one of the control techniques dc dc converter ic adapts. DC switcher's input voltageis set to 12V. You can find other relevant dc to dc converter ics by searching "ZL2005". dc dc voltage regulators should have a minimum input voltage of 3V. Thare are switch converters of the Digital-DC™ series.
ZL2005PALRFT1 Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 200kHz~1.4MHz