ZHCS1006TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ZHCS1006TA
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 900MA SOT23-3
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Forward Current :
1.6A
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Diode Type :
Schottky
Pin Count :
3
Lead Free :
Lead Free
Polarity :
Standard
Length :
3.05mm
Terminal Form :
Gull wing
Number of Terminations :
3
Terminal Position :
Dual
Published :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Diode Element Material :
SILICON
Capacitance @ Vr, F :
17pF @ 25V 1MHz
Operating Temperature - Junction :
125°C Max
Current - Average Rectified (Io) :
900mA DC
JESD-609 Code :
e3
Width :
1.4mm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
530mV @ 750mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reverse Recovery Time :
12 ns
Average Rectified Current :
900mA
HTS Code :
Base Part Number :
ZHCS1006
Current Rating :
1A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Pins :
Weight :
7.994566mg
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated DC :
60V
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Reverse Current :
100μA
Max Reverse Voltage (DC) :
60V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
12A
Forward Voltage :
740mV
Output Current :
900mA
Number of Elements :
1
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
12A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 45V
Height :
1mm
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Operating Temperature :
125°C
Element Configuration :
Single
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
60V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
17pF
Datasheets
ZHCS1006TA
Diodes Incorporated ZHCS1006TA
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 530mV @ 750mA 125°C Max 100μA @ 45V 3-Termination Tape & Reel (TR) TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 Surface Mount
ZHCS1006TA Overview
This device has an average rectified current of 900mA volts.Forward current is allowed to reach a value of zero.The fuse's current rating is 1A, which is the maximum current it can carry without deteriorating too much.A value of 17pF can be delivered by the device depending on its capacitance.Datasheets indicate that the peak reverse is 100μA.
ZHCS1006TA Features
an average rectified current of 900mA volts
a current rating of 1A
the peak reverse is 100μA
ZHCS1006TA Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
ZHCS1006TA applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB