ZHCS1000TC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ZHCS1000TC
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
SOT-23
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOT23-3
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
1 mm
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
500 mV @ 1 A
Non-rep Pk Forward Current-Max :
5.2 A
Package Height :
1.02(Max)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40 V
Reverse Recovery Time (trr) :
12 ns
Terminal Form :
Gull wing
Package Shape :
RECTANGULAR
Product Status :
Active
Repetitive Peak Reverse Voltage :
40
Qualification Status :
Not Qualified
ECCN Code :
EAR99
Product Category :
Schottky Diodes and Rectifiers
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package Length :
3.04(Max)
Product :
Schottky Diodes
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 30 V
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
HTS :
Base Product Number :
ZHCS1000
Peak Reverse Recovery Time (ns) :
12(Typ)
Termination Style :
SMD/SMT
Capacitance @ Vr, F :
25pF @ 25V, 1MHz
Lead Shape :
Gull-wing
Pin Count :
3
Peak Reverse Current (uA) :
100@30V
Type :
Schottky Diode
Diode Type :
Schottky
Supplier Device Package :
SOT-23-3
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Style :
SMD/SMT
Brand :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Surface Mount :
yes
Military :
No
Standard Package Name :
SOT-23
Diode Element Material :
SILICON
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Diode Configuration :
Single
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
1.4 mm
Packaging :
Tape and Reel
Peak Non-Repetitive Surge Current (A) :
12
Output Current-Max :
1 A
Number of Elements :
1
Package Width :
1.4(Max)
Operating Temperature - Junction :
125°C (Max)
Maximum DC Reverse Voltage (V) :
40
ECCN (US) :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Maximum Power Dissipation (mW) :
500
Length :
3.05 mm
Package / Case :
PCB changed :
3
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
40 V
Supplier Package :
Terminal Position :
Dual
Series :
Mounting :
Technology :
Si
Number of Terminals :
Vf - Forward Voltage :
600 mV
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Product Type :
Schottky Diodes and Rectifiers
Maximum Continuous Forward Current (A) :
1
Configuration :
Single
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Datasheets
ZHCS1000TC
Diodes Incorporated ZHCS1000TC
Schottky 25pF @ 25V, 1MHz SILICON 260 DUAL Tape and Reel SOT-23
ZHCS1000TC Overview
The peak forward voltage on the datasheets is
ZHCS1000TC Features
the forward peak voltage is
a maximum output current voltage of 1 A
ZHCS1000TC Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
ZHCS1000TC applications of RF diodes.
  • Diode ring mixer
  • RF detector
  • RF voltage doubler
  • Wearables
  • Smart metering
  • Set top boxes
  • RF attenuators and switches
  • Low-loss, high-power limiters
  • Receiver protectors
  • UHF mixer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB