ZGL41-170-E3/97
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ZGL41-170-E3/97
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-213AB, MELF
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 170V 1W GL41
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Base Part Number :
ZGL41-170
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 129.2V
Published :
Max Power Dissipation :
1W
Supplier Device Package :
GL41 (DO-213AB)
Zener Voltage :
170V
Max Operating Temperature :
150°C
Element Configuration :
Single
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Package / Case :
DO-213AB, MELF
Tolerance :
±10%
Voltage Tolerance :
10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance-Max :
800Ohms
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Impedance :
800Ohm
Power - Max :
1W
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
170V
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Dissipation :
1W
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
ZGL41-170-E3/97
Vishay ZGL41-170-E3/97
800Ohms ±10% 170V 1μA @ 129.2V -55°C~150°C 1W DO-213AB, MELF
ZGL41-170-E3/97 Overview
A reverse leakage current of 1μA @ 129.2V is required to supply this electrical device.1μA is the maximum reverse leakage current.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.1.5V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
ZGL41-170-E3/97 Features
reverse leakage current of 1μA @ 129.2V
1μA @ 129.2V is the maximum voltage (Tol)