ZGL41-120A-E3/97
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ZGL41-120A-E3/97
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-213AB, MELF
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 120V 1W GL41
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarity :
Unidirectional
Test Current :
3.1mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Impedance :
380Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Number of Elements :
1
Zener Voltage :
120V
Additional Feature :
LOW IMPEDENCE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Diode Element Material :
SILICON
Voltage Tolerance :
5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Radiation Hardening :
No
Published :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Terminations :
2
Terminal Position :
END
Package / Case :
DO-213AB, MELF
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 91.2V
Pin Count :
2
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Power Dissipation :
1W
Voltage Tol-Max :
5%
Base Part Number :
ZGL41-120
Case Connection :
Isolated
Reference Voltage :
120V
Impedance-Max :
380Ohm
Max Power Dissipation :
1W
Element Configuration :
Single
Number of Pins :
Mount :
Surface Mount
Diode Type :
ZENER DIODE
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Terminal Form :
WRAP AROUND
HTS Code :
Datasheets
ZGL41-120A-E3/97
Vishay ZGL41-120A-E3/97
ZENER DIODE 380Ohm ±5% 120V 1μA @ 91.2V -55°C~150°C 1W 2 Terminations DO-213AB, MELF
ZGL41-120A-E3/97 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 1μA @ 91.2V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5%.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.5V @ 200mA is supplied.
ZGL41-120A-E3/97 Features
reverse leakage current of 1μA @ 91.2V
1μA @ 91.2V is the maximum voltage (Tol)