ZF5S-25-01-T-WT-TR
Mfr.Part #
ZF5S-25-01-T-WT-TR
Description
ZERO INSERTION FORCE .5MM ASSEMB
Stock
16
In Stock :
16
Tin
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Published :
2013
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
1.8A per Contact
3 Weeks
DIN Conformance :
No
Body/Shell Style :
Socket
Solder
Contact Gender :
FEMALE
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Number of Positions :
25
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
1
MIL Conformance :
Mixed Contacts :
Housing Color :
Natural
Total Number of Contacts :
25
Filter Feature :
Slide Lock
Option :
GENERAL PURPOSE
Pitch :
0.020 0.50mm
Height Above Board :
0.083 2.10mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Samtec, Inc. ZF5S-25-01-T-WT-TR
ZF5S Series FFC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 25 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 1.8A per Contact