ZF5S-25-01-T-WT-K-TR
Mfr.Part #
ZF5S-25-01-T-WT-K-TR
Description
0.50 MM ZERO INSERTION FORCE FFC
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Filter Feature :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Pitch :
0.020 0.50mm
ZF5S
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
Phosphor Bronze
DIN Conformance :
Straight
Contact Gender :
FEMALE
Height Above Board :
0.083 2.10mm
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Total Number of Contacts :
25
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
Current Rating (Amps) :
1.8A per Contact
3 Weeks
MIL Conformance :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Positions :
25
Feature :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
ZF5S Series FFC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 25 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 1.8A per Contact