ZF5S-20-02-T-WT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ZF5S-20-02-T-WT
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
0.50 MM ZERO INSERTION FORCE FFC
Stock
628
In Stock :
628
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Current Rating (Amps) :
1.8A per Contact
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Housing Color :
Natural
Series :
ZF5S
Flat Flex Type :
FFC
Contact Finish :
Tin
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Feature :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Height Above Board :
0.083 2.10mm
Number of Rows :
1
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Positions :
20
Locking Feature :
Slide Lock
Actuator Color :
Black
Packaging :
Tube
Cable End Type :
Straight
Orientation :
RIGHT ANGLE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Actuator Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Factory Lead Time :
3 Weeks
Published :
2013
Operating Temperature :
-55°C~105°C
JESD-609 Code :
e3
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
Termination :
Solder
Pitch :
0.020 0.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Datasheets
ZF5S-20-02-T-WT
ZF5S Series FFC Contacts, Top Tube 0.020 0.50mm Solder 20 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 1.8A per Contact