ZF5S-16-01-T-WT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ZF5S-16-01-T-WT
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
0.50 MM ZERO INSERTION FORCE FFC
Stock
70
In Stock :
70
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Series :
ZF5S
Locking Feature :
Slide Lock
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
IEC Conformance :
No
Total Number of Contacts :
16
Flat Flex Type :
FFC
Housing Color :
Natural
Actuator Color :
Black
Number of Positions :
16
Pitch :
0.020 0.50mm
Filter Feature :
No
Current Rating (Amps) :
1.8A per Contact
MIL Conformance :
DIN Conformance :
Cable End Type :
Straight
Factory Lead Time :
3 Weeks
Contact Finish :
Tin
Contact Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Mixed Contacts :
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Termination :
Solder
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Above Board :
0.083 2.10mm
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Number of Rows :
1
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
Phosphor Bronze
Actuator Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Datasheets
ZF5S-16-01-T-WT
ZF5S Series FFC Contacts, Bottom Tube 0.020 0.50mm Solder 16 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 1.8A per Contact