ZF5-30-01-T-WT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ZF5-30-01-T-WT
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN FFC BOTTOM 30POS 0.50MM R/A
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
Body Breadth :
0.08 inch
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Gender :
FEMALE
Withdrawl Force-Min :
ZIF N
Reference Standard :
UL
Insertion Force-Max :
ZIF N
Contact Finish :
Tin
Radiation Hardening :
No
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Reliability :
COMMERCIAL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
3 Weeks
Contact Style :
BELLOWED TYPE
Mount :
Surface Mount
Length :
20.64mm
Body/Shell Style :
Socket
Number of Rows :
1
Feature :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mixed Contacts :
No
IEC Conformance :
Height Above Board :
0.079 2.00mm
Housing Color :
Natural
Pitch :
0.020 0.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Contacts :
30
Termination :
Solder
MIL Conformance :
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Cable End Type :
Straight
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tube
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Locking Feature :
Slide Lock
Depth :
5.59mm
Pbfree Code :
yes
Number Of PCB Rows :
1
Series :
ZF5
Published :
Filter Feature :
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
ECCN Code :
EAR99
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Flat Flex Type :
FFC
DIN Conformance :
Datasheets
ZF5-30-01-T-WT
ZF5 Series FFC Contacts, Bottom Tube 0.020 0.50mm Solder Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C