ZF1-16-01-T-WT-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ZF1-16-01-T-WT-TR
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
1.00 MM ZERO INSERTION FORCE FLA
Stock
817
In Stock :
817
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
UL Flammability Code :
94V-2
Filter Feature :
No
ECCN Code :
EAR99
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Factory Lead Time :
3 Weeks
Flat Flex Type :
FFC
Housing Color :
Natural
Mount :
Surface Mount
Locking Feature :
Slide Lock
Orientation :
RIGHT ANGLE
Mixed Contacts :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
23mm
Total Number of Contacts :
16
Additional Feature :
STAGGERED CONFIGURATION
Actuator Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Contact Gender :
FEMALE
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Pitch :
0.039 1.00mm
Number of Rows :
1
Radiation Hardening :
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number Of PCB Rows :
1
DIN Conformance :
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Positions :
16
IEC Conformance :
Height Above Board :
0.118 3.00mm
Termination :
Solder
Series :
ZF1
Body/Shell Style :
Socket
Contact Finish :
Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
6.8mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Style :
DUAL PRONG
Reference Standard :
UL
Actuator Color :
Black
Published :
2013
Contact Pattern :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Cable End Type :
Straight
Feature :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Max Current Rating :
1.9A
Material Flammability Rating :
UL94 V-2
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Reliability :
COMMERCIAL
MIL Conformance :
Datasheets
ZF1-16-01-T-WT-TR
Samtec, Inc. ZF1-16-01-T-WT-TR
ZF1 Series FFC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 16 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C