ZDBE-25-S-0L2-146
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ZDBE-25-S-0L2-146
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB RCPT 25P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Plating :
Gold
Series :
ZD
UL Flammability Code :
94V-0
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire Gauge :
Package :
Orientation :
Straight
Contact Type :
Signal
Mixed Contacts :
No
Shell Material, Finish :
Steel
MIL Conformance :
No
Shell Finish :
Tin
Radiation Hardening :
Product Status :
Active
Feature :
Board Lock
Housing Material :
Polychlorinated
IEC Conformance :
Number of Positions :
25
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Form :
Stamped
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Glass Filled
Total Number of Contacts :
25
Min Operating Temperature :
-55 °C
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Number of Rows :
2
RoHS :
Compliant
Termination :
Solder
Filter Feature :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Backset Spacing :
Number of Ports :
1
Flange Feature :
Board Side (4-40)
DIN Conformance :
Gender :
FEMALE
Published :
Contact Finish Thickness :
Max Operating Temperature :
105 °C
Contact Material :
Phosphor Bronze
Features :
Board Lock
Empty Shell :
Current Rating (Amps) :
5A
Ingress Protection :
Voltage Rating :
Plating :
Steel, Tin
Connector Style :
D-Sub
Color :
Black
Max Current Rating :
5A
Number of Terminals :
Number of Contacts :
Contact Finish :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Factory Lead Time :
14 Weeks
Datasheets
ZDBE-25-S-0L2-146
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon ZDBE-25-S-0L2-146 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, ZDBE-25-S-0L2-146 pinout, ZDBE-25-S-0L2-146 datasheet PDF, ZDBE-25-S-0L2-146 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon ZDBE-25-S-0L2-146 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
ZDBE-25-S-0L2-146 Overview
ZDBE-25-S-0L2-146 Features
ZD series
ZDBE-25-S-0L2-146 Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
ZDBE-25-S-0L2-146 D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP