ZA-12CFRS-BA0001
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ZA-12CFRS-BA0001
Manufacturer
Amphenol LTW
Description
ZCONNECT RECEPTACLE 12P FEMALE P
Stock
396
In Stock :
396
Manufacturer :
Amphenol LTW
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Contact Finish :
Gold
Features :
Board Guide, Solder Retention
Product :
Connectors
Pitch :
0.106" (2.70mm)
Tradename :
ZConnect
Product Category :
FFC and FPC Connectors
Series :
ZConnect
Contact Finish Thickness :
Housing Material :
Thermoplastic
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Accessory Type :
Current Rating :
1 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Mating Cycles :
Actuator Color :
Product Type :
FFC and FPC Connectors
Contact Plating :
Gold
FFC, FCB Thickness :
Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Actuator Material :
Base Product Number :
ZA-12CFRS
Termination :
Solder
Brand :
Cable End Type :
Amphenol
Product Status :
Active
Height Above Board :
0.311" (7.90mm)
Current Rating (Amps) :
1A
Contact Location :
Bottom Contact
Mounting Style :
SMD/SMT
Contact Material :
COPPER ALLOY
Locking Feature :
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Voltage Rating :
120V
Material Flammability Rating :
Maximum Operating Temperature :
+ 110 C
Number of Positions :
12
Subcategory :
Housing Color :
Black
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Packaging :
Cut Tape
Termination Style :
SMD/SMT
RoHS :
Details
Package :
Digi-Reel?
Datasheets
ZA-12CFRS-BA0001
ZCONNECT Series FFC, FPC Contacts, Bottom Cut Tape 0.106" (2.70mm) Solder 12 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C ~ 110°C 1A