Z8F2480HH020SG
Mfr.Part #
Z8F2480HH020SG
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 20SSOP
Microcontrollers
RAM Size :
3K x 8
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Core Size :
8-Bit
Terminal Position :
Dual
Number of Programmable I/O :
37
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Frequency :
20MHz
Oscillator Type :
Internal
Supply Voltage :
2.7V
Data Bus Width :
8B
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Pin Count :
20
Program Memory Type :
Flash
PWM Channels :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Pins :
20
Number of I/O :
17
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Bit Size :
8
CPU Family :
Z8
Data Converter :
A/D 7x10b
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Terminal Form :
Gull wing
Published :
Base Part Number :
Z8F2480
Mounting Type :
Surface Mount
DAC Channels :
No
ROM (words) :
DMA Channels :
No
Number of Terminations :
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
0.65mm
Height Seated (Max) :
1.98mm
Qualification Status :
Not Qualified
Surface Mount :
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Has ADC :
Length :
7.2mm
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Timers/Counters :
3
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, UART/USART
Datasheets
Z8F2480HH020SG
Introducing Microcontrollers Littelfuse Z8F2480HH020SG from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Pins:20, Base Part Number:Z8F2480, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:20, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Z8F2480HH020SG pinout, Z8F2480HH020SG datasheet PDF, Z8F2480HH020SG amp .Beyond Microcontrollers Littelfuse Z8F2480HH020SG ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.