Z8F2422VS020SG
Mfr.Part #
Z8F2422VS020SG
Package / Case
68-LCC (J-Lead)
Description
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 68PLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Program Memory Type :
Flash
Number of Timers/Counters :
4
JESD-609 Code :
e3
Access Time :
20 μs
Program Memory Size :
24KB 24K x 8
RAM Size :
2K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
68-LCC (J-Lead)
Supply Current-Max :
16mA
Terminal Pitch :
1.27mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Core Architecture :
Z8
Has ADC :
yes
Terminal Form :
J BEND
Pbfree Code :
yes
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Radiation Hardening :
No
Connectivity :
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Pin Count :
68
Packaging :
Tube
Number of I/O :
46
Series :
Encore!® XP®
CPU Family :
Z8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
Z8F2422
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Surface Mount :
Frequency :
20MHz
PWM Channels :
Factory Lead Time :
17 Weeks
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Interface :
I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Supply Voltage :
3.3V
Number of Terminations :
68
Watchdog Timer :
Data Converter :
A/D 12x10b
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Bit Size :
8
DMA Channels :
Terminal Position :
QUAD
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
DAC Channels :
No
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Number of Pins :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Data Bus Width :
8B
Memory Size :
24KB
Oscillator Type :
Internal
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
1W
Published :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Power Supplies :
3.3V