Z8F1681AN024XK
Mfr.Part #
Z8F1681AN024XK
Package / Case
44-LQFP
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44LQFP
Series :
Z8 Encore! XP®
Package / Case :
44-LQFP
Connectivity :
DALI, DMX, I2C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Program Memory Size :
16KB 16K x 8
RAM Size :
2K x 8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Data Converter :
A/D 10x12b; D/A 1x12b
Peripherals :
DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O :
36
Core Processor :
eZ8
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Speed :
24MHz