Z8F1232PH020SG
Mfr.Part #
Z8F1232PH020SG
Package / Case
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 12KB FLASH 20DIP
Series :
Encore!®
Number of Pins :
20
Package / Case :
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Surface Mount :
No
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT
Number of I/O :
17
Base Part Number :
Z8F1232
RAM Size :
256 x 8
Program Memory Size :
12KB 12K x 8
Packaging :
Tube
Memory Size :
12kB
Frequency :
20MHz
Flash
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of Timers/Counters :
2
Power Supplies :
3/3.3V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Pin Count :
20
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
Number of Terminations :
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
4.49mm
yes
Data Converter :
A/D 7x10b
Supply Voltage :
3.3V
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
Z8F1232PH020SG
Introducing Microcontrollers Littelfuse Z8F1232PH020SG from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:20, Package / Case:20-DIP (0.300, 7.62mm), Base Part Number:Z8F1232, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Number of Terminations:20, Mounting Type:Through Hole, Z8F1232PH020SG pinout, Z8F1232PH020SG datasheet PDF, Z8F1232PH020SG amp .Beyond Microcontrollers Littelfuse Z8F1232PH020SG ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.