Z8F083ASJ020SG
Mfr.Part #
Z8F083ASJ020SG
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SOIC
Number of Pins :
28
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Max Power Dissipation :
430mW
Surface Mount
Data Converter :
A/D 8x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
Terminal Form :
Gull wing
Number of I/O :
23
Pin Count :
28
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Frequency :
20MHz
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
8-Bit
Length :
17.89mm
Watchdog Timer :
8KB 8K x 8
Lead Free :
Lead Free
Supply Voltage :
3V
Base Part Number :
Z8F083A
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Operating Supply Voltage :
3.3V
Datasheets
Z8F083ASJ020SG
Introducing Microcontrollers Littelfuse Z8F083ASJ020SG from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:28, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Terminations:28, Base Part Number:Z8F083A, Z8F083ASJ020SG pinout, Z8F083ASJ020SG datasheet PDF, Z8F083ASJ020SG amp .Beyond Microcontrollers Littelfuse Z8F083ASJ020SG ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.