Z8F0830HH020SG
Mfr.Part #
Z8F0830HH020SG
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SSOP
Pin Count :
20
Flash
Terminal Pitch :
0.65mm
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Number of Timers/Counters :
2
Factory Lead Time :
13 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Supply Voltage :
3.3V
Height Seated (Max) :
1.98mm
Data Converter :
A/D 7x10b
Series :
Encore!®
Frequency :
20MHz
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
Z8F0830
Number of I/O :
17
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
Number of Pins :
20
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT
Terminal Form :
Gull wing
Internal
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V