Z8F082APH020SG2156
Mfr.Part #
Z8F082APH020SG2156
Package / Case
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20DIP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Interface :
IrDA, UART, USART
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Memory Size :
8kB
RAM Size :
1K x 8
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Tube
Factory Lead Time :
15 Weeks
Data Converter :
A/D 7x10b
Base Part Number :
Z8F082A
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Package / Case :
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
Connectivity :
IrDA, UART/USART
Number of I/O :
17
Mounting Type :
Through Hole
Frequency :
20MHz
Oscillator Type :
Internal
Introducing Microcontrollers Littelfuse Z8F082APH020SG2156 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:Z8F082A, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Package / Case:20-DIP (0.300, 7.62mm), Mounting Type:Through Hole, Z8F082APH020SG2156 pinout, Z8F082APH020SG2156 datasheet PDF, Z8F082APH020SG2156 amp .Beyond Microcontrollers Littelfuse Z8F082APH020SG2156 ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.