Z8F0821HH020EG
Mfr.Part #
Z8F0821HH020EG
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SSOP
Microcontrollers
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
eZ8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Frequency :
20MHz
Radiation Hardening :
8-Bit
RAM Size :
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
Connectivity :
I2C, IrDA, UART/USART
Number of I/O :
11
Data Converter :
A/D 2x10b
Core Architecture :
Z8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage :
3V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Height Seated (Max) :
1.98mm
Pin Count :
20
3/3.3V
Number of Timers/Counters :
2
Published :
Watchdog Timer :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
8KB 8K x 8
Max Power Dissipation :
430mW
Interface :
I2C, IrDA, UART, USART
Series :
Encore!® XP®
JESD-609 Code :
e3
8kB
Number of Pins :
20
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Pbfree Code :
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of Terminations :
Base Part Number :
Z8F0821
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Dual
Datasheets
Z8F0821HH020EG
Introducing Microcontrollers Littelfuse Z8F0821HH020EG from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~105°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:20, Number of Terminations:20, Base Part Number:Z8F0821, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Z8F0821HH020EG pinout, Z8F0821HH020EG datasheet PDF, Z8F0821HH020EG amp .Beyond Microcontrollers Littelfuse Z8F0821HH020EG ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.