Z8F0431QJ020SG
Mfr.Part #
Z8F0431QJ020SG
Package / Case
28-VQFN
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28QFN
Series :
Encore!®
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage :
3.3V
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
4kB
Terminal Form :
NO LEAD
Bit Size :
8
Terminal Pitch :
0.5mm
Length :
5mm
Base Part Number :
Z8F0431
RAM Size :
256 x 8
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Packaging :
Tray
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
yes
Factory Lead Time :
13 Weeks
Terminal Position :
QUAD
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
Max Frequency :
20MHz
Package / Case :
28-VQFN
Number of I/O :
25
JESD-609 Code :
e3
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Number of Timers/Counters :
2
8-Bit
Height Seated (Max) :
1mm