Z8F0431PJ020EG
Mfr.Part #
Z8F0431PJ020EG
Package / Case
28-DIP (0.600, 15.24mm)
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28DIP
Microcontrollers
Number of Pins :
28
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT
Supply Voltage :
3.3V
Terminal Position :
Dual
ROM (words) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
RAM Size :
256 x 8
Mounting Type :
Through Hole
Series :
Encore!®
Pin Count :
28
Frequency :
20MHz
Number of Terminations :
Factory Lead Time :
13 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Has ADC :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Length :
36.96mm
Number of I/O :
25
Packaging :
Tube
Base Part Number :
Z8F0431
DMA Channels :
Package / Case :
28-DIP (0.600, 15.24mm)
Number of Timers/Counters :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Datasheets
Z8F0431PJ020EG
Introducing Microcontrollers Littelfuse Z8F0431PJ020EG from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:28, Operating Temperature:-40°C~105°C TA, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:28, Base Part Number:Z8F0431, Package / Case:28-DIP (0.600, 15.24mm), Z8F0431PJ020EG pinout, Z8F0431PJ020EG datasheet PDF, Z8F0431PJ020EG amp .Beyond Microcontrollers Littelfuse Z8F0431PJ020EG ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.