Z8F042AHJ020EG2156
Mfr.Part #
Z8F042AHJ020EG2156
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28SSOP
Number of I/O :
23
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Interface :
IrDA, UART, USART
Connectivity :
IrDA, UART/USART
Encore!® XP®
Data Converter :
A/D 8x10b
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Frequency :
20MHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
Z8F042A
EEPROM Size :
128 x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
4kB
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
Introducing Microcontrollers Littelfuse Z8F042AHJ020EG2156 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~105°C TA, Base Part Number:Z8F042A, Z8F042AHJ020EG2156 pinout, Z8F042AHJ020EG2156 datasheet PDF, Z8F042AHJ020EG2156 amp .Beyond Microcontrollers Littelfuse Z8F042AHJ020EG2156 ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.