Z8F0422SJ020EG
Mfr.Part #
Z8F0422SJ020EG
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28SOIC
Number of I/O :
19
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
8B
Watchdog Timer :
No
Max Power Dissipation :
450mW
Frequency :
20MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Base Part Number :
Z8F0422
Data Converter :
A/D 5x10b
ROM (words) :
Interface :
I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Pbfree Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pin Count :
28
Supply Voltage :
3V
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
15 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
8
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Number of Timers/Counters :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Terminations :
28
Length :
17.89mm
Connectivity :
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Radiation Hardening :
Datasheets
Z8F0422SJ020EG
Introducing Microcontrollers Littelfuse Z8F0422SJ020EG from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Base Part Number:Z8F0422, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:28, Operating Temperature:-40°C~105°C TA, Number of Pins:28, Z8F0422SJ020EG pinout, Z8F0422SJ020EG datasheet PDF, Z8F0422SJ020EG amp .Beyond Microcontrollers Littelfuse Z8F0422SJ020EG ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.