Z8F0411HH020EG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Z8F0411HH020EG
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SSOP
Stock
67
In Stock :
67
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Microcontrollers
ROM (words) :
4096
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
CPU Family :
Z8
RAM Size :
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
Core Size :
8-Bit
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage :
3V
Connectivity :
I2C, IrDA, UART/USART
Number of Terminations :
20
Core Architecture :
Z8
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tube
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Published :
2011
Base Part Number :
Z8F0411
Surface Mount :
yes
PWM Channels :
Memory Size :
4kB
Pin Count :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Pitch :
0.65mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Interface :
I2C, IrDA, UART, USART
Height Seated (Max) :
1.98mm
Has ADC :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Position :
Dual
Core Processor :
eZ8
Program Memory Size :
4KB 4K x 8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
Gull wing
Data Bus Width :
8B
Number of Timers/Counters :
2
Max Power Dissipation :
430mW
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
JESD-609 Code :
e3
Power Supplies :
3/3.3V
Number of I/O :
11
Bit Size :
8
Oscillator Type :
Internal
DAC Channels :
No
Program Memory Type :
Flash
Watchdog Timer :
Radiation Hardening :
DMA Channels :
Frequency :
20MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Pins :
Series :
Encore!® XP®
Access Time :
20 μs
Datasheets
Z8F0411HH020EG
Introducing Microcontrollers Littelfuse Z8F0411HH020EG from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:20, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Operating Temperature:-40°C~105°C TA, Base Part Number:Z8F0411, Number of Pins:20, Z8F0411HH020EG pinout, Z8F0411HH020EG datasheet PDF, Z8F0411HH020EG amp .Beyond Microcontrollers Littelfuse Z8F0411HH020EG ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.