Z8F022AQB020EG
Mfr.Part #
Z8F022AQB020EG
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8QFN
No
Number of Timers/Counters :
2
Connectivity :
IrDA, UART/USART
EEPROM Size :
64 x 8
Packaging :
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
Frequency :
20MHz
Power Supplies :
3/3.3V
Package / Case :
8-VDFN Exposed Pad
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Series :
Encore!® XP®
Number of I/O :
6
Supply Voltage :
3V
RAM Size :
512 x 8
Max Power Dissipation :
220mW
Program Memory Size :
2KB 2K x 8
Factory Lead Time :
13 Weeks
Height Seated (Max) :
1mm
Memory Size :
2kB
Flash
Interface :
IrDA, UART, USART
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
Base Part Number :
Z8F022A
PWM Channels :
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA