Z8F021AHJ020SG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Z8F021AHJ020SG
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
28-SSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 28SSOP
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Microcontrollers
Radiation Hardening :
No
Watchdog Timer :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
Access Time :
20 μs
RAM Size :
512 x 8
Base Part Number :
Z8F021A
Oscillator Type :
Internal
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Bit Size :
8
DAC Channels :
No
CPU Family :
Z8
Number of I/O :
25
Core Processor :
eZ8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tube
Surface Mount :
Pin Count :
28
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Power Supplies :
3/3.3V
Series :
Encore!® XP®
Lead Free :
Lead Free
Supply Voltage :
3V
EEPROM Size :
64 x 8
JESD-609 Code :
e3
Number of Timers/Counters :
2
Terminal Position :
Dual
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT
Terminal Form :
Gull wing
Number of Terminations :
28
Mounting Type :
Surface Mount
Has ADC :
Program Memory Size :
2KB 2K x 8
Program Memory Type :
Flash
Published :
Data Bus Width :
8B
Height Seated (Max) :
1.99mm
Interface :
IrDA, UART, USART
Frequency :
20MHz
Max Power Dissipation :
450mW
Terminal Pitch :
0.65mm
Connectivity :
IrDA, UART/USART
Number of Pins :
Core Architecture :
Z8
Package / Case :
28-SSOP (0.173, 4.40mm Width)
Memory Size :
2kB
PWM Channels :
Core Size :
8-Bit
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
DMA Channels :
Datasheets
Z8F021AHJ020SG
Introducing Microcontrollers Littelfuse Z8F021AHJ020SG from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:Z8F021A, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Number of Terminations:28, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:28, Package / Case:28-SSOP (0.173, 4.40mm Width), Z8F021AHJ020SG pinout, Z8F021AHJ020SG datasheet PDF, Z8F021AHJ020SG amp .Beyond Microcontrollers Littelfuse Z8F021AHJ020SG ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.