Z8E00010HEC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Z8E00010HEC
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 512B OTP 20SSOP
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Microcontrollers
Terminal Pitch :
0.65mm
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-30 Code :
R-PDSO-G20
Packaging :
Tube
Qualification Status :
Not Qualified
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Peripherals :
WDT
Surface Mount :
yes
CPU Family :
Z8
Terminal Form :
Gull wing
Length :
7.2mm
Height Seated (Max) :
2mm
Bit Size :
8
Core Processor :
Z8
Pin Count :
20
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
HTS Code :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Width :
5.3mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
DAC Channels :
No
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Oscillator Type :
Internal
RAM Size :
32 x 8
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Series :
Z8® Plus
Program Memory Type :
OTP
Base Part Number :
Z8E000
Lead Free :
Contains Lead
Access Time :
10 μs
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Pbfree Code :
No
ROM (words) :
512
DMA Channels :
Memory Size :
512B
Power Supplies :
5V
Program Memory Size :
512B 512 x 8
Number of I/O :
13
Supply Voltage :
5V
PWM Channels :
Number of Terminations :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Current-Max :
7mA
Core Size :
8-Bit
Frequency :
10MHz