Z4KE200AHE3/54
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Z4KE200AHE3/54
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 200V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Tolerance :
±5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 152V
Mounting Type :
Through Hole
REACH SVHC :
Unknown
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Terminal Form :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Published :
ECCN Code :
EAR99
Voltage Tolerance :
5%
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
Automotive, AEC-Q101
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 500mA
Element Configuration :
Single
Impedance-Max :
1.5kOhm
Mount :
Through Hole
Diode Type :
ZENER DIODE
JESD-609 Code :
e2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Element Material :
SILICON
Qualification Status :
Not Qualified
Polarity :
Unidirectional
Additional Feature :
LOW IMPEDENCE
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Test Current :
5mA
Number of Elements :
1
Voltage Tol-Max :
5%
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Reference Voltage :
200V
Zener Current :
7mA
Zener Voltage :
200V
Max Power Dissipation :
1.5W
Power Dissipation :
1.5W
Pin Count :
Impedance :
1.5kOhm
Case Connection :
Isolated
Terminal Finish :
Tin/Silver (Sn96.5Ag3.5)
Pbfree Code :
yes
Base Part Number :
Z4KE200
Datasheets
Z4KE200AHE3/54
Vishay Z4KE200AHE3/54
ZENER DIODE 1.5kOhm ±5% 200V 500nA @ 152V -55°C~150°C 1.5W 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
Z4KE200AHE3/54 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 500nA @ 152V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5%.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.A zener current of 7mA makes it highly flexible in terms of design.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1V @ 500mA is supplied.
Z4KE200AHE3/54 Features
reverse leakage current of 500nA @ 152V
500nA @ 152V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
the zener current of 7mA