Z4KE130-E3/73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Z4KE130-E3/73
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 130V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Max :
1.5W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 93.6V
Max Power Dissipation :
1.5W
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Voltage Tolerance :
10%
Base Part Number :
Z4KE130
Impedance-Max :
800Ohms
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
150°C
Impedance :
800Ohm
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Element Configuration :
Single
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
130V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±10%
Zener Current :
11mA
Power Dissipation :
1.5W
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Zener Voltage :
130V
Datasheets
Z4KE130-E3/73
Vishay Z4KE130-E3/73
800Ohms ±10% 130V 500nA @ 93.6V -55°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
Z4KE130-E3/73 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 500nA @ 93.6V is required.There is a maximum reverse leakage current that reaches 500nA.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 130V.Wdiodeh a zener current of 11mA, diode is highly flexible in terms of design.
Z4KE130-E3/73 Features
reverse leakage current of 500nA @ 93.6V
500nA @ 93.6V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
the zener current of 11mA