Z4KE200A-E3/54
Mfr.Part #
Z4KE200A-E3/54
Description
DIODE ZENER 200V 1.5W DO204AL
Base Part Number :
Z4KE200
Power Dissipation :
1.5W
Through Hole
Terminal Finish :
Tin/Silver (Sn96.5Ag3.5)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Diode Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
2
Diode Type :
ZENER DIODE
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Zener Voltage :
200V
Test Current :
5mA
Impedance-Max :
1.5kOhm
Additional Feature :
LOW IMPEDENCE
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 152V
Number of Pins :
2
JESD-609 Code :
e2
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
Unknown
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Case Connection :
Isolated
Polarity :
Unidirectional
Radiation Hardening :
No
Zener Current :
7mA
Reference Voltage :
200V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Working Voltage :
200V
Voltage Tolerance :
5%
Pin Count :
Impedance :
1.5kOhm
Peak Reverse Current :
500nA
Forward Voltage :
1V
Max Power Dissipation :
1.5W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 500mA
Terminal Form :
Wire
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Voltage Tol-Max :
5%
Number of Elements :
1
Published :
Datasheets
Z4KE200A-E3/54
Vishay Z4KE200A-E3/54
ZENER DIODE 1.5kOhm ±5% 200V 500nA @ 152V -55°C~150°C 1.5W 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
Z4KE200A-E3/54 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 500nA @ 152V.A voltage of 5% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Reverse leakage current reaches a maximum of 500nA.The design flexibility of this device is extremely high since its zener current is 7mA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1V @ 500mA must be supplied.If you want this device to work properly, you should set the peak reverse voltage to 500nA.
Z4KE200A-E3/54 Features
reverse leakage current of 500nA @ 152V
500nA @ 152V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
the zener current of 7mA