Z4KE170HE3/54
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Z4KE170HE3/54
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 170V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Published :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
170V
Zener Current :
8.8mA
Zener Voltage :
170V
Max Power Dissipation :
1.5W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Base Part Number :
Z4KE170
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 122.4V
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Impedance :
1.2kOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage Tolerance :
10%
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±10%
Element Configuration :
Single
Power - Max :
1.5W
Impedance-Max :
1.2kOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Datasheets
Z4KE170HE3/54
Vishay Z4KE170HE3/54
1.2kOhms ±10% 170V 500nA @ 122.4V -55°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
Z4KE170HE3/54 Overview
A reverse leakage current of 500nA @ 122.4V is required to supply this electrical device.500nA is the maximum reverse leakage current.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.The design is highly flexible due to the zener current of 8.8mA.
Z4KE170HE3/54 Features
reverse leakage current of 500nA @ 122.4V
500nA @ 122.4V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
the zener current of 8.8mA