Z4KE150-E3/73
Mfr.Part #
Z4KE150-E3/73
Description
DIODE ZENER 150V 1.5W DO204AL
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Impedance-Max :
1kOhms
Impedance :
1kOhm
Max Operating Temperature :
150°C
Zener Current :
10mA
Max Power Dissipation :
1.5W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
150V
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Base Part Number :
Z4KE150
Power Dissipation :
1.5W
Voltage Tolerance :
10%
Published :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 108V
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Power - Max :
1.5W
Zener Voltage :
150V
Datasheets
Z4KE150-E3/73
Vishay Z4KE150-E3/73
1kOhms ±10% 150V 500nA @ 108V -55°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
Z4KE150-E3/73 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 500nA @ 108V.During reverse leakage, the maximum current reaches 500nA.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 150V.Design flexibility is enhanced by its zener current of 10mA.
Z4KE150-E3/73 Features
reverse leakage current of 500nA @ 108V
500nA @ 108V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
the zener current of 10mA