YK50A1623000G
Mfr.Part #
YK50A1623000G
Description
CONN BARRIER STRP 16CIRC 0.374"
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Current Rating (Amps) :
30A
Pitch :
0.374 9.50mm
Voltage - Rated :
300V
Number of Circuits :
16
Feature :
Cover
Datasheets
YK50A1623000G
Bulk 1 Rows Through Hole, Right Angle Barrier Block Solder Tab YK50A 0.374 9.50mm 2 Wall (Dual) 16 Circuits Thermoplastic
YK50A1623000G Overview
Through Hole, Right Angle is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the YK50A Series, it can be found in this category.With its Cover feature, it is more powerful in many ways.Circuits number 16 in the part.The device is operating at -40°C~115°C Operating Temperature.
YK50A1623000G Features
YK50A series
YK50A1623000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK50A1623000G Terminal Blocks applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"