YK5010523000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YK5010523000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.374"
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Barrier Blocks
Terminal Screw Material :
Steel
Voltage - Rated :
300V
Color :
Black
Feature :
Cover
Series :
YK501
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch :
0.374 9.50mm
Barrier Type :
2 Wall (Dual)
Material - Insulation :
Thermoplastic
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Bottom Termination :
PC Pin
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
5
Terminal Screw Finish :
Zinc
Terminal Block Type :
Barrier Block
Wire Gauge :
12-22 AWG
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Top Termination :
Screws with Captive Plate
Current Rating (Amps) :
20A
Number of Rows :
1
Datasheets
YK5010523000G
Bulk 1 Rows Through Hole Barrier Block PC Pin YK501 0.374 9.50mm 2 Wall (Dual) 5 Circuits Thermoplastic
YK5010523000G Overview
YK5010523000G Features
YK501 series
YK5010523000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK5010523000G Terminal Blocks applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"