YK5062513000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YK5062513000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
CONN BARRIER STRP 25CIRC 0.374"
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Barrier Blocks
Number of Circuits :
25
Packaging :
Bulk
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Wire Gauge :
12-22 AWG
Terminal Screw Material :
Steel
Top Termination :
Screws with Captive Plate
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Screw Finish :
Zinc
Color :
Black
Bottom Termination :
Solder Turret
Terminal Block Type :
Barrier Block
Barrier Type :
2 Wall (Dual)
Mounting Type :
Chassis, Panel
Voltage - Rated :
300V
Material - Insulation :
Thermoplastic
Number of Rows :
1
Pitch :
0.374 9.50mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
YK506
Feature :
Cover, Flange
Current Rating (Amps) :
20A
Datasheets
YK5062513000G
Bulk 1 Rows Chassis, Panel Barrier Block Solder Turret YK506 0.374 9.50mm 2 Wall (Dual) 25 Circuits Thermoplastic
YK5062513000G Overview
YK5062513000G Features
YK506 series
YK5062513000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK5062513000G Terminal Blocks applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"