YK5060813000G
Mfr.Part #
YK5060813000G
Description
CONN BARRIER STRIP 8CIRC 0.374"
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Pitch :
0.374 9.50mm
Series :
YK506
Feature :
Cover, Flange
Wire Gauge :
12-22 AWG
Voltage - Rated :
300V
Number of Circuits :
8
Mounting Type :
Chassis, Panel
Current Rating (Amps) :
20A
Bottom Termination :
Solder Turret
Datasheets
YK5060813000G
Bulk 1 Rows Chassis, Panel Barrier Block Solder Turret YK506 0.374 9.50mm 2 Wall (Dual) 8 Circuits Thermoplastic
YK5060813000G Overview
YK5060813000G Features
YK506 series
YK5060813000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK5060813000G Terminal Blocks applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"