YK5060413000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YK5060413000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
CONN BARRIER STRIP 4CIRC 0.374"
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Barrier Blocks
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Terminal Screw Material :
Steel
Terminal Block Type :
Barrier Block
Terminal Screw Finish :
Zinc
Current Rating (Amps) :
20A
Color :
Black
Number of Rows :
1
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Chassis, Panel
Wire Gauge :
12-22 AWG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch :
0.374 9.50mm
Barrier Type :
2 Wall (Dual)
Bottom Termination :
Solder Turret
Material - Insulation :
Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Top Termination :
Screws with Captive Plate
Feature :
Cover, Flange
Number of Circuits :
4
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Rated :
300V
Series :
YK506
Datasheets
YK5060413000G
Bulk 1 Rows Chassis, Panel Barrier Block Solder Turret YK506 0.374 9.50mm 2 Wall (Dual) 4 Circuits Thermoplastic
YK5060413000G Overview
YK5060413000G Features
YK506 series
YK5060413000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK5060413000G Terminal Blocks applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"