YK5042203000G
Mfr.Part #
YK5042203000G
Description
CONN BARRIER STRP 22CIRC 0.374"
Voltage - Rated :
300V
Current Rating (Amps) :
20A
Number of Circuits :
22
Bottom Termination :
PC Pin
Pitch :
0.374 9.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Series :
YK504
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Datasheets
YK5042203000G
Bulk 1 Rows Through Hole Barrier Block PC Pin YK504 0.374 9.50mm 2 Wall (Dual) 22 Circuits Thermoplastic
YK5042203000G Overview
YK5042203000G Features
YK504 series
YK5042203000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK5042203000G Terminal Blocks applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"