YK5030703000G
Mfr.Part #
YK5030703000G
Description
CONN BARRIER STRIP 7CIRC 0.374"
Pitch :
0.374 9.50mm
Number of Circuits :
7
Bottom Termination :
Solder Tab
Current Rating (Amps) :
20A
Series :
YK503
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Voltage - Rated :
300V
Datasheets
YK5030703000G
Bulk 1 Rows Through Hole, Right Angle Barrier Block Solder Tab YK503 0.374 9.50mm 2 Wall (Dual) 7 Circuits Thermoplastic
YK5030703000G Overview
YK5030703000G Features
YK503 series
YK5030703000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK5030703000G Terminal Blocks applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"