YK5020213000G
Mfr.Part #
YK5020213000G
Description
CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
Current Rating (Amps) :
20A
Number of Circuits :
2
Pitch :
0.374 9.50mm
12-22 AWG
Feature :
Cover, Flange
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Mounting Type :
Chassis, Panel; Through Hole
Series :
YK502
Bottom Termination :
Wire Wrap
Voltage - Rated :
300V
Datasheets
YK5020213000G
Bulk 1 Rows Chassis, Panel; Through Hole Barrier Block Wire Wrap YK502 0.374 9.50mm 2 Wall (Dual) 2 Circuits Thermoplastic
YK5020213000G Overview
YK5020213000G Features
YK502 series
YK5020213000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK5020213000G Terminal Blocks applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • On-Shore Technology, Inc.
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"