YK5012403000G
Mfr.Part #
YK5012403000G
Description
CONN BARRIER STRP 24CIRC 0.374"
Wire Gauge :
12-22 AWG
Mounting Type :
Through Hole
Bottom Termination :
PC Pin
Current Rating (Amps) :
20A
Number of Circuits :
24
Pitch :
0.374 9.50mm
Series :
YK501
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Voltage - Rated :
300V
Datasheets
YK5012403000G
Bulk 1 Rows Through Hole Barrier Block PC Pin YK501 0.374 9.50mm 2 Wall (Dual) 24 Circuits Thermoplastic
YK5012403000G Overview
YK5012403000G Features
YK501 series
YK5012403000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK5012403000G Terminal Blocks applications.
  • Datacom
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"