YK5012123000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YK5012123000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
CONN BARRIER STRP 21CIRC 0.374"
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Barrier Blocks
Number of Rows :
1
Wire Gauge :
12-22 AWG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material - Insulation :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
10 Weeks
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Terminal Screw Finish :
Zinc
Barrier Type :
2 Wall (Dual)
Pitch :
0.374 9.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Screw Material :
Steel
Terminal Block Type :
Barrier Block
Color :
Black
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
300V
Bottom Termination :
PC Pin
Top Termination :
Screws with Captive Plate
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Current Rating (Amps) :
20A
Series :
YK501
Feature :
Cover
Number of Circuits :
21
Datasheets
YK5012123000G
Bulk 1 Rows Through Hole Barrier Block PC Pin YK501 0.374 9.50mm 2 Wall (Dual) 21 Circuits Thermoplastic
YK5012123000G Overview
YK5012123000G Features
YK501 series
YK5012123000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK5012123000G Terminal Blocks applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"